Elektros instaliacijos darbai naujajam statiniui prasideda nuo lauko elektros įvado į namą projekto, rengiamo sertifikuotų įmonių pagal ESO išduotas sąlygas. Elektros įvadas yra tarsi arterija, kuria į Jūsų statinį atiteka gyvybiškai svarbi energija. Be jos šiandien jau neįsivaizduojamas gyvenimas – buitis laisvalaikis, pramogos, darbas.
Elektros instaliacijos išvedžiojimas gyvenamajame name ar bute
Pats elektros instaliacijos išvedžiojimas skirtingose vietose yra tarsi savaime suprantamas naujos statybos darbų etapas. Elektros instaliacija skirtingose vietose (duše ir vonioje, lauke, mediniame ar karkasiniame name, garaže, bute) reiškia skirtingas saugumo grupes ir yra specifinis darbas. Šiems darbams vidaus elektros projektą rengia elektrotechnikos projektuotojai pagal būtinus saugumo standartus.
Ypatingai svarbu iš anksto numatyti, koks bus jungiklių ir rozečių išdėstymas, kur patalpose kas bus – kokios šviestuvų, kištukinių lizdų, jungiklių vietos pastato viduje ir lauke ir kiek jų išvis reikės. Tuomet jau perkami kabeliai, potinkinės ar virštinkinės paskirstymo dėžutės, jungikliai ir rozetės.
Kištukinius lizdus geriausia įrengti visu kambario perimetru, kad būtų patogu įjungti įvairius elektros prietaisus. Net ir labai detaliai numačius kiekvienos būsto zonos paskirtį ir kiekvieno baldo vietą – nei ta paskirtis, nei baldų išdėstymas nebus amžini. Todėl racionalu numatyti ir rezervines galimybes „visiems gyvenimo atvejams“. Tai aktualu rengiant elektros instaliaciją ir namuose, ir butuose.
Kištukiniai lizdai dažniausiai montuojami 30 cm aukštyje nuo grindų. Tokį atstumą geriausia išlaikyti visur, tačiau galimos ir išimtys, pvz., kad ant sienos kabinamam televizoriui nereikėtų prailginančių laidų, jam skirtoje sienos vietoje rozetės gali būti montuojamos aukščiau.
Virtuvė – dažnai tai yra viena ypač svarbi tiek šeimininkių, tiek mėgstančiųjų gaminti maistą jų vyrų „darbo vieta“ namuose. Šiais laikais joje naudojama daug įvairios paskirties elektrinių prietaisų, tad jiems visiems turi užtekti ne tik lizdų, bet ir pajėgumų. Į tai reikia atsižvelgti, projektuojant elektros instaliaciją virtuvėje.
Elektros instaliacija vonioje ar duše reikalauja padidinto dėmesio ir atsakomybės, jai taikomos pačios griežčiausios taisyklės. Čia negali būti neįžemintų elektros lizdų. Vonios ar dušo patalpos yra drėgnos, ir kuo arčiau vandens bet kuris elektros taškas, tuo griežtesni elektros instaliacijos reikalavimai. Tai rūpestis jūsų saugumu.
Ūkinių pastatų ir lauko elektros instaliacija
Ūkinių pastatų bei kitų pagalbinės paskirties pastatai priskiriami aukštesnei patalpų saugumo grupei, nei gyvenamųjų patalpų , tad ir saugumo reikalavimai elektros instaliacijai yra aukštesni.
Elektros instaliacija garaže yra vienas dažniausių lauko statinių, kuriame HireLabasBau elektros instaliacijos specialistams tenka atlikti elektros instaliacijos darbus, turinčius savo specifiką. Skirtingai, nei gyvenamojo būsto patalpose, garaže netikslinga slėpti kabelius po tinku. Keičiantis situacijai, dažnai tenka keisti garaže esančių elektros lizdų išdėstymą; juo labiau, jei garažas naudojamas ir visapusiškam automobilio servisui. Todėl paviršiniai laidai yra racionalesnis sprendimas, padedantis ateityje išvengti tinko kapojimo. Siekiant užtikrinti didesnį saugumą, labiausiai tikėtinose pažeidimo vietose kabelius reikėtų įverti į plastikinius gofruotus vamzdžius.
Lauko elektros instaliacija privalo būti vedama kabeliais, turinčiais specialią lauko aplinkos poveikiams skirtą izoliaciją. Kabeliai tvirtinami prie sienų ar kitų laikančiųjų konstrukcijų. Elektros instaliacijos laukui projektas taip pat yra svarbus. Būtina numatyti vietas lauko apšvietimui, judesio davikliams, signalizacijai ir, be abejo, lauko sąlygomis skirtiems hermetiškiems kištukiniams lizdams. Jie turi būti patogiai įrengti sklype taip, kad nereikėtų prailginančių laidų ir nekiltų rūpesčių, naudojantis žoliapjove ar kitais elektros prietaisais.
Elektros instaliacija senos statybos daugiabučių butų sienose
Skirtingai nei naujai statomuose namuose, remontuojamuose senos statybos būstuose naujai išvedžiojant elektros instaliaciją tenka atsižvelgti į šių būstų ankstesnių projektų specifiką. Mūriniuose statiniuose dažnai tenka iškalti su specialia įranga griovelius tinke ir juose sumontuoti instaliacinius vamzdelius ar lovelius.
Verta žinoti, kad užsiimant šiais darbais savo jėgomis patiems arba pasamdžius privačiai dirbančius meistrus be specialios įrangos, nusiurbiančios tinko dulkes, sklindančias iš griovelių jų kalimo metu, būtina uždengti absoliučiai viską, kas yra kambaryje. Dulkių nusiurbimo įranga gali kainuoti panašiai tiek, kiek visos patalpos remontas. Šią įrangą naudoja profesionalios remonto ir apdailos įmonės, suprantama, ir HireLabasBau elektros instaliacijos meistrai.
Elektros instaliacijos grioveliai iškalami prieš sienų apdailą, o tada grioveliai užtinkuojami ir glaistomi. Lovelius geriau išsyk naudoti platesnius, kad juose būtų laisvos vietos, jei tektų ateityje pravesti papildomus laidus, pvz., silpnasroviams tinklams – interneto, laidinio telefono ryšio, signalizacijos ir kt.
Elektros instaliacijos išvedžiojimas mediniame arba karkasiniame name
Elektros instaliacija mediniame ar karkasiniame name saugumo požiūriu yra taip pat atsakingas darbas. Visi laidai ir kabeliai, išvedžiojami tiek vertikaliai, tiek horizontaliai, privalo būti su dviguba izoliacija. Vertikaliai išvedžiojami laidai tvirtinami prie sienų, o horizontalūs laidai tiesiami lubose arba grindyse, jei jos nėra aukštos. Elektros instaliacija grindyse arba lubose – tai į vamzdžius įvertas ir taip apsaugotas kabelis, tvirtinamas prie grindų arba perdangos.
Elektros instaliacijos mediniame arba karkasiniame name išvedžiojimo vieta yra aptartas su projektuotoju savininko pasirinkimas, atsispindintis projekte ir atitinkantis konkrečiai objektų grupei skirtus saugumo reikalavimus.