Nauja sienų ar lubų spalva yra vienas paprasčiausių būdų atnaujinti patalpas ar suteikti namams gyvybės. Iš pirmo žvilgsnio, dažymas gali atrodyti lengva ir didelio pasirengimo nereikalaujanti veikla, tačiau, kaip ir visi vidaus apdailos darbai, sienų ir lubų dažymas turi savų taisyklių, kurios lemia galutinį rezultatą. Pavyzdžiui, netinkamai pasirinkta spalva mažins erdvę, patalpai nepritaikius dažų tipo ar netinkamai paruošus sienas dažymui gana greitai pasimatys brokas – atšoks dažai, o netinkamai pasirinktos priemonės paliks pastebimas žymes.

Sienų ir lubų dažymas turi savų taisyklių, kurios lemia galutinį rezultatą

Pirmasis dažymo etapas yra patalpų atlaisvinimas. Dažyti numatytoje patalpoje negali likti paveikslų, užuolaidų, kompiuterių ar televizorių, įvairių dekoro elementų, pakabinamų šviestuvų. Pageidautina, kad nebeliktų ir baldų, tačiau juos, ypač didesniuosius, ne visada yra galimybė kur nors išnešti. Tokiu atveju baldus tenka sustumti į patalpos vidurį ir uždengti plėvele.

Net ir pastoviai valomose patalpose kaupiasi dulkės. Išnešus iš patalpos viską, ką tik įmanoma, būtina nusiurbti sienas dulkiasiurbliu, drėgnu būdu švariai iššluostyti grindis ir drėgna šluoste nuvalyti grindjuostes. Išdžiūvusios grindys užklojamos plėvele, ją kraštuose priklijuojant prie grindjuosčių su dažymo juosta.

Langų rėmus, palanges, elektros lizdus, jungiklius, ir durų staktas būtina apklijuoti apsaugine juosta, kad nebūtų aptaškytos dažais. Dažymo darbus rekomenduojama pradėti nuo lubų – taip išvengsite dažų nuvarvėjimo ar jau sutvarkytų sienų

 

Lubų paruošimas dažymui

Pirmasis dažymo etapas yra patalpų atlaisvinimas

Jei dažysime lubas, kurios nėra kokybiškai glaistytos, bus pastebimas bet koks nelygumas. Priklausomai nuo apšvietimo, lubose formuojasi nelygumus išduodantys šešėliai.

Jeigu lubos buvo balintos ar dažytos, jei ant jų yra koks nors dekoratyvinis sluoksnis – visa tai būtina pašalinti, nugramdyti ir gerai nuplauti. Tai atliekama karštame vandenyje sumirkytu voleliu ir mentele. Tarp betoninių perdengimo plokščių nereikėtų palikti ir seno glaisto, jei toks yra, nes būtent šiose vietose ateityje gali susiformuoti įtrūkimai. Jei yra pelėsio dėmės, jos kruopščiai nugramdomos mentele ar metaliniu šepečiu, ir tos vietos tepamos specialiu antiseptiku.

Gerai nuplautas lubas paliekame džiūti, ir tik visai išdžiūvusias jau galima gruntuoti. Gruntas yra labai svarbus ne tik geresniam glaisto sukibimui, bet ir neleidžia atsirasti pelėsiui. Gerai išdžiūvus gruntui, galima pereiti prie kito lubų paruošimo dažymui etapo – glaistymo. Drėgnesnių patalpų sienų gruntavimui yra skirti specialūs gruntai, apsaugantys sienas nuo drėgmės prasiskverbimo.

Glaisto sluoksnių storis priklauso nuo lubų būklės. Labai nelygioms luboms tepamas ne vienas glaisto sluoksnis. O tada glaistas armuojamas nailoniniu tinkleliu. Išdžiūvusį glaistą šlifuojame. Paminėtina, kad prie visų statybos įrankių, keliančių dulkes, yra komplektuojami specialūs dulkių nusiurbimo siurbliai. Taip paruoštą išlygintą paviršių gruntuojame dažų sukibimą pagerinančiu gruntu.

Lubų dažymas prasideda nuo kampų, lubų ir sienų sandūros. Šioje vietoje teptuku nudažoma maždaug 5 cm pločio juosta. Po to lubos dažomos voleliu, pradedant nuo lango ir tolstant į patalpos gilumą. Džiūstant dažams, svarbu uždaryti langus, kad nebūtų jokių skersvėjų.

Nors glaistymo darbai atliekami tik gerai apšviestose patalpose, visada verta naudoti dar ir papildomą lygiagrečiai paviršiui nukreiptą apšvietimą. Taip išryškinami lengviau pastebimi paviršiaus nelygumai.

Sienų paruošimas dažymui

Sienų dažymą galima pradėti tik tuomet, kai jau yra nudažytos lubos, ir atlikti visi pagrindiniai sienų paruošimo dažymui etapai – plovimas, glaistymas, šlifavimas, gruntavimas. Priklausomai nuo sienų būklės, gali tekti atlikti ir kitus parengiamuosius darbus: pašalinti ištrupantį tinko plotelį, užtaisyti ir išlyginti išdaužtas tinke skyles bei įtrūkimus.

Sienų glaistymas priklauso nuo sienų paviršiaus lygumo; pagal tai pasirenkame ir glaisto rūšį. Glaistų įvairovę galima suskirstyti į kelis tipus: mineraliniai ir polimeriniai; paruošti naudoti arba milteliniai; skirti storesniam sluoksniui ar plonasluoksniai, skirti užbaigiamajam išlyginimui.

Įvertinus sienų būklę, prieš glaistymą gali prireikti ir gruntavimo. Šiais laikais yra didelė pasiūla įvairiausios paskirties gruntų, kurie konkrečiais atvejais naudojami prieš glaistymą (pvz., giluminiai gruntai biresniems paviršiams) arba gruntai, naudojami po glaistymo darbų prieš dažymą. Grunto paskirtis – įsigerti į gruntuojamą paviršių ir ženkliai pagerinti jo sukibimą su glaistu arba dažais. Teisingai pasirinktas gruntas garantuoja nepriekaištingą nudažytų sienų paviršiaus išvaizdą ir ilgaamžiškumą.

Kuo kokybiškiau nuglaistytos sienos, tuo mažiau tenka vargti kitame sienų paruošimo etape – sienų šlifavime. Šlifavimas turbūt yra daugiausiai netvarkos keliantis procesas, profesionalai šiam darbui naudoja specialią šlifavimo mašiną su siurbliu, šlifavimo metu išsyk susiurbiančiu dulkes. Jeigu dulkes siurbianti mašina nėra naudojama, dulkių patekimą į greta esančias patalpas galima užtikrinti kitais būdais: drėgna švaria medvilnės medžiaga uždengti langus ir iš abiejų pusių duris.

Nušlifuotos sienos turi būti tokios lygios, kad, braukdami pirštų galiukais, nejaustume jokių grūdelių ar nelygumų, neliktų netolygiai padengto glaisto.

Sienų gruntavimas po šlifavimo – labai svarbus etapas. Jis būtinas, jei ketinate dažyti naujos statybos, niekada negruntuotą sieną, arba jei ketinate dažyti ant jau esamų blizgių ar aliejinių dažų. Jei ketinate perdažyti sieną šviesesne spalva, nei buvusi, gruntavimas taip pat būtinas.

Jeigu sienos visumoje yra lygios ir buvo dažytos lateksiniais dažais, gruntavimas nėra būtinas, tačiau ir šiuo atveju reikėtų nugruntuoti bent jau tas sienų vietas, kuriose buvo užglaistyti paviršiaus nelygumai ar įtrūkimai.

Sienų dažymą galima pradėti tik tuomet, kai jau yra nudažytos lubos, ir atlikti paruošimo dažymui darbai

Dažant sienas, svarbu atsižvelgti į patalpos temperatūrą. Jeigu ji aukštesnė, negu 25 laipsniai, dažai pernelyg greitai džiūsta, ir gali išryškėti dėmės. Norint jų išvengti, rekomenduojama naudoti specialius dažų džiūvimo laiką prailginančius skiediklius.

Kaip ir dažant lubas, sienų dažymas pradedamas nuo sudėtingesnių vietų. Prie lubų ir sienų sandūros prieš dažymą klijuojamos dažymo juostos. Tuomet pirmiausiai nudažomi kampai, o tada t dažomos juostos prie lubų. Šie darbai atliekami teptuku arba siauru voleliu. Visas pagrindinis sienos plotas dažomas plačiu voleliu. Aukšto dengiamumo dažai džiūdami išsilygina, todėl neatsiras juostų skirtingu būdu dažytose vietose.

Išdžiūvus pirmajam dažų sluoksniui, sienos dažomos antrą kartą. Antrasis dažų sluoksnis užtikrina, kad sienose nesimatys nė mažiausio atspalvių neatitikimo.